Uprawa Lucky Bamboo

Uprawą Lucky Bamboo może się zająć dosłownie każdy, bo nie wymaga to jakichś wyjątkowych umiejętności. Do prawidłowego rozwoju dracena ta nie potrzebuje specjalnych warunków ani pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak jak w przypadku wielu innych roślin, podstawą jest dostęp do światła oraz wody. Lucky Bamboo można hodować w doniczce z ziemią, jak i naczyniu wypełnionym wodą. Do doniczki nadaje się ziemia uniwersalna, jak i produkty przeznaczone specjalnie dla dracen. Roślina trzymana w wodzie powinna być w niej zanurzona do wysokości 2-5 cm od podstawy. Przy czym woda używana do nawodnienia nie może pochodzić prosto z kranu, gdyż zawarty w niej chlor nie jest przez dracenę tolerowany i powoduje jej żółknięcie. Wystarczy jednak typową kranówkę przegotować lub zostawić do odstania na dzień czy nawet dłużej, aby zmniejszyć w niej zawartość tych składników. Jeśli ktoś chce, może również używać czystej wody źródlanej. Roślina w ogóle lubi wilgoć, należy więc dbać o taki właśnie stan również w przypadku gleby, ale unikając pozostawania na jej wierzchu czy w podstawce kałuży. Dobrze robi też częste zraszanie wodą liści naszego Lucky Bamboo. Warto jednak pamiętać, by zimą podlewać ją oszczędniej niż w pozostałych porach roku.

lucky bamboo

Do naczyń z wodą dla efektownej dekoracji wrzuca się drobne kamyki i korale czy muszelki. Roślina świetnie prezentuje się także w długich i wąskich naczyniach ze szkła. Niektórzy właściciele trzymają go także w naczyniach z piaskiem, tworząc iście tropikalny klimat. Jako podłoże dla rośliny można również wykorzystać hydrożel. Po rozmieszaniu z wodą substancja ta z proszku zamienia się w galaretkę, którą wylewa się pod roślinę. Żel uwalnia stopniowo wodę i składniki odżywcze, jest też oferowany w kilku kolorach, przez co cała kompozycja dodatkowo zyskuje na estetyce.

lucky bamboo

Roślina potrzebuje przez cały rok światła, ale bardzo ważne jest jego dawkowanie. Najodpowiedniejsze jest światło rozproszone, Lucky Bamboo nie powinien więc stać bezpośrednio przy oknie. Zbyt ostre, ale też zbyt słabe nasłonecznienie również skutkuje bowiem pojawieniem się żółtych liści. Światło pełni też jeszcze jedną ważną rolę, mianowicie odpowiada za fantazyjne kształty rośliny, której rosnące pędy skręcają się do jego źródła. Wymaga to jednak sporo cierpliwości i uważnego sterowania dopływem światła przez wiele miesięcy czy nawet lat, jednak efekt jest niezwykły. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, to idealna jest temperatura pokojowa, czyli od 18 do 24°, i do tego stabilna. Stanie w pobliżu gorącego grzejnika, ale też wystawienie nawet na umiarkowany chłód czy przeciąg mają często dla draceny fatalne skutki. Objawy są takie, jak zwykle - utrata naturalnego koloru.

lucky bamboo

Mając zapewnione odpowiednie warunki, Lucky Bamboo wykazuje niezwykłą siłę i szybkość wzrostu, za co ta dracena jest powszechnie podziwiana. Proces ten jeszcze przyspieszymy aplikując do jej naczynia specjalny nawóz hydroponiczny lub rozcieńczony dla roślin doniczkowych. Jeśli ktoś lubi rybki, to podobne działanie będzie miało również wykorzystanie wody pochodzącej z akwarium. Jednak uwaga, by rozwinięty okaz nie przeważył i nie wypadł z doniczki. By temu zapobiec, wystarczy podwiązać go do patyka, zmienić naczynie lub po prostu podzielić roślinę (w ten sam sposób uzyskujemy też w miarę potrzeby nowe sadzonki). Rozdzielamy łodygę draceny na kilkucentymetrowe odcinki lub odcinamy któryś z młodych pędów bocznych bezpośrednio przy łodydze. Fragmenty te należy następnie umieścić w wodzie, ewentualnie, w przypadku pędów, także od razu w doniczce. Po upływie około tygodnia dolne części rośliny powinny wypuścić korzenie, zaś górne nowe liście. Dla pewniejszego efektu lub w razie nie pojawienia się nowych korzeni, można spróbować dodania preparatu ukorzeniającego.