Odmiany Lucky Bamboo

Dracena Sandera (Dracaena sanderiana), czyli właściwa nazwa Lucky Bamboo, wskazuje na typologiczną przynależność do rodzaju roślin dracena. Rodzaj ten liczy przeszło czterdzieści rozmaitych gatunków, które rozwijają się w postaci drzew albo krzewów. Draceny preferują ciepłe i wilgotne regiony kuli ziemskiej, zasiedlając tropikalne i subtropikalne obszary Afryki oraz Azji. Występują także na Wyspach Kanaryjskich. Nasz bohater Lucky Bamboo ma swoje naturalne środowisko w południowej części kontynentu azjatyckiego. Jest on także przedmiotem uprawy i to na masową skalę, zwłaszcza na Tajwanie, a także w Chinach. Nie dziwi wcale, dlaczego został uznany za jedną z odmian bambusa. Jego łodygi posiadają podobne kolanka, mają smukłe, proste linie, i potrafią wystrzelić na kilka metrów w górę. W sprzedaży zdarzają się wyrośnięte okazy z wieloma pędami bocznymi i mierzące grubo ponad metr. Ale najczęściej można spotkać młode rośliny, mające kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Te mniej dojrzałe nie mają nawet pojedynczych listków.

lucky bamboo

Swoją wielką popularność wśród klientów w wielu krajach Lucky Bamboo zawdzięcza jednak przede wszystkim bardziej nietypowym formom. Jego hodowla, która liczy sobie już wiele wieków tradycji, wypracowała prostą metodę dla nadania dracenie fantazyjnych skrętów, wygięć, spirali czy jeszcze innych kształtów. Jedynym ograniczeniem jest tu pomysłowość właściciela, a wszystko opiera się na znanym zjawisku podążania przez rośliny za źródłem docierającego do nich światła. Co ciekawe, podobne efekty można uzyskać także w warunkach domowych, wykorzystując ten sam mechanizm. Wystarczy umieścić jeszcze młodą roślinę na pochylonym stole lub też zasłonić ją pudełkiem tak, aby umożliwić dopływ światła tylko z jednego boku. Wtedy nasza dracena zacznie rosnąć w pożądanym kierunku. Warto jednak pamiętać o uzbrojeniu się w cierpliwość, gdyż proces postępuje codziennie, ale na naprawdę duże efekty czeka się wiele miesięcy.

lucky bamboo

Lucky Bamboo jest do nabycia w pojedynczych sztukach, ale bardzo często jest też oferowany w rozmaitych kompozycjach. Bywają one równie zachwycające, jak te wspomniane wcześniej i uformowane w karkołomne zawijasy. Wiele sztuk rośliny może się ze sobą krzyżować lub utworzyć np. szalenie atrakcyjną piramidkę. Jeśli zainteresują nas podobne kombinacje, dodatkowym wskaźnikiem może być tu chińska tradycja, która przywiązuje wagę do liczby roślin. Według starożytnej nauki Feng Shui Lucky Bamboo miał wnosić do domu harmonię i pozytywną energię. Efekt ten będzie jeszcze bardziej skuteczny przy wielokrotności draceny: trzy sztuki zapewniały szczęście, pięć - pieniądze, a siedem zdrowie.

lucky bamboo

Współcześni producenci postarali się jeszcze o jedną odmianę, specjalnie stworzoną dla wyjątkowo zabieganych osób oraz do warunków ekstremalnych. Odmiana ta nie potrzebuje bowiem światła, ani nawet wody i jednocześnie jest niewrażliwa na nadmiar ciepła czy wilgoci. W dodatku jej liście i łodyga dają się dowolnie formować w rękach. Mowa oczywiście o sztucznym Lucky Bamboo. Z łatwością wkomponujemy go w rozmaite aranżacje przy dekoracji np. biur, witryn sklepowych, czy obiektów publicznych. Produkt ten bez obaw wystawić możemy także na tarasie czy umieścić w ogrodzie, co może dać bardzo ciekawy efekt. Lecz jednocześnie sztuczny Lucky Bamboo nigdy nie urośnie, ani nie da się rozmnożyć. Właściciele naturalnej rośliny bywają wręcz zachwyceni obserwowaniem niezwykłej szybkości jej wzrostu, wypuszczaniem nawet pojedynczych listków i pędów, czy wreszcie jej zdolnościami do rozwoju hodowli. Lucky Bamboo można bowiem bardzo łatwo podzielić na nowe sadzonki i wręczyć je jako wspaniały prezent, który będzie cieszył przez lata. Jeśli sami polubiliśmy tą roślinę, na pewno zrobi to także obdarowana osoba.